Manifest: NIE dla nowych elektrowni wodnych!

Kategoria: Aktualności wtorek, 27, październik 2020 Koalicja Ratujmy Rzeki E-mail

Hydroenergetyka to nie „zielona” energia. Przynosi znikome korzyści w osiągnięciu neutralności klimatycznej UE. Ma nieodwracalny wpływ na dostęp do wody, przyrodę i różnorodność biologiczną. Nie powstrzymamy wciąż przyspieszających zmian klimatu bez ochrony i odtwarzania naturalnych ekosystemów. Nie jest możliwe przeprowadzenie zrównoważonej transformacji energetycznej bez uwzględniania potrzeb środowiska przyrodniczego. Z tego powodu ponad 150 organizacji, w tym Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition i nasi koalicjanci, dołączyło do Manifestu https://bit.ly/37IsjgV, wzywając instytucje unijne do zaprzestania wspierania budowy nowych elektrowni.

niedlahydrobetonu

Finansowanie ze środków publicznych nowych elektrowni wodnych w Europie musi zostać wstrzymane. W świetle zobowiązań wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu publiczne dotacje i pożyczki, które są szkodliwe dla różnorodności biologicznej i ochrony przyrody, nie mogą być akceptowane. Instytucje finansowe UE nie powinny już w żaden sposób finansować nowych projektów hydroenergetycznych, ani wspierać energetyki wodnej.
Środki finansowe powinny zostać przeznaczone na usuwanie przestarzałych zapór oraz inwestycje w tanie i niskoemisyjne alternatywy, które mają mały wpływ na środowisko, takie jak elektrownie solarne i wiatrowe.Od dziesięcioleci na europejskich rzekach budowane są elektrownie wodne, co przyczynia się do niszczenia jednych z najcenniejszych zasobów życia na Ziemi: ekosystemów słodkowodnych. Ekosystemy te zapewniają ludziom i naturze bezcenne usługi, m.in. dostarczają czystą wodę i pożywienie, przeciwdziałają suszy, są ważnym elementem gospodarki i turystyki. Nadszedł najwyższy czas, aby położyć kres ekspansji hydroenergetyki w Europie zanim będzie za późno i pogrążymy się w kryzysie, tracąc te cenne ekosystemy!
Więcej: https://bit.ly/3e1t45V
#ratujmyrzeki

Odsłony: 2702